neděle 19. října 2014

Zkušenosti s infrasaunou Hanscraft Constance

Ahoj všem,
Slovo do pranice: Sauna nebo infrasauna???
Chodím ne-pravidelně do Aquapalace v Čestlicích. Zvykl jsem si na tu úroveň. Mají tak klasické finské sauny, jak stárnu, tak je mi to čím dál příjemnější nežli pára. Mít infrasaunu je něco úplně jiného. Člověk zůstává doma, nemusí nikam jezdit - je to výhoda i nevýhoda. Výhoda v tom, že značně ušetříte za čas i dopravu, nevýhoda v tom, že se nedostanete mezi lidi (může to být také výhoda). No nic, ohledně první zkušenosti s infasaunou - Konkrétně se jedná o infrasaunu Constance výrobce Hanscraft. Psal jsem si k tomu nějaké poznámky, které jsem psal pár kamarádům, kteří si chtějí infrasaunu také pořídit:

infra-saunování trvalo cca půl hodiny:
Všichni by měli infrasaunu vyzkoušet, stejně jako vířivku (nechci se opakovat, patří to do jiného blogu), je to zajímavý a neotřelý pocit. Po použití totiž infrasauny vnímám trochu jinak, stejně jako vířivku. Do doby než jsem vířivku nebo infrasaunu nevyzkoušel, měl jsem tendenci popisovat jaké to má vybavení - rádio, akrylát, skořepinu, pozice… po odzkoušení mám spíš tendenci mluvit o pozitivních benefitech, příjemném zážitku a o obecné prospěšnosti, samozřejmě i o konkrétní uživatelské zkušenosti.

Pád bodů níže, než si vytvoříte vlastní zkušenost:
ještě obecně - Constance je infrasaunou pro dvě osoby. Místa je tam ale víc než dost. Testovali jsme to hned ve dvou.

1/ Nahřátí infrasauny:
-          Za 3minuty byla teplota na 40°C
-          Za 5minut byla na 51°C
-          Za 8minut byla na 62°C (což je již provozní teplota)
Od 50°C výše, se infrasauna již může používat. Doporučuji tam vlést při této teplotě a počkat si tři minutky na teplotu okolo 60°C, není to pro tělo takový teplotní šok.
Samozřejmě, že oproti tradiční sauně, která se musí nahřívat cca 35-45minut je zde velká časová úspora a velká úspora elektrické energie. Šetříte čas i peníze a je to prakticky poznat. Za 5minut než se infrasauna nahřeje, se akorát stihnete svléknout do plavek a připravit si ručník a vodu.

2/ Nižší teplota oproti tradičním saunám
Avizovaná maximální teplota je 60°C. Ani jednou jsem neotevřel dveře a během 15ti minut byla teplota 65°C, následně opět pozvolna klesala na 61°C, pak pomalu zase stoupala – jednalo se o zmíněný bezpečnostní mechanismus, teplotní senzor zřejmě poznal, že jsme na maximu a ubral intenzitu ohřívání. Během vlny, kdy se nahřívá teplota opět z 60°C na 65°C mi začalo být opravdu horko.
V tradičních malých finských saunách je teplota vzduchu na 80°C, ve velkých pak 90°C – což je více oproti infrasauně. Na tyto teploty jsem byl i zvyklý, nicméně po 10ti minutách pobytu v infrasauně jsem se začal potit, řekl bych i více, asi díky rozdílnému zdroji tepla z  karbonových zářičů, jak udáváte v parametrech – sálavé teplo. Bylo to opravdu zvláštní, v sauně jsem vydržel přesně 30minut a vypotil jsem prokazatelně více, nežli v tradiční finské sauně. Přitom mi nebylo až takové horko, spíše jsem měl pocit, že se rozpouštím a z každého póru mi tekl pot, a to opravdu intenzivně. Měl jsem chvilku i pocit, že mi je zima a udělala se mi husí kůže, což dokládá správný účinek – to se mi děje ve finské sauně také. Funguje to!

3/ Karbonové zářiče
Na ně jsem byl zejména zvědavý. Maximální povrchová teplota se udává na 85°C, což by mělo být bezpečné – nikdo by se neměl spálit. Neodolal jsem a vyzkoušel si na ně sáhnout holou rukou… A nic J Nespálil jsem se, cítil jsem jen malý teplotní rozdíl oproti okolnímu vzduchu. Když měl vzduch kolem mě 65° a infrazářič třeba těch 85°, skoro jsem vyšší teplotu necítil.
Zářiče jsou umístěny dole na lýtka, v zádech a bocích. Chvilku jsem měl strach že ze předu žádný není, a že to nebude mít efekt – po pár minutách jsem se tomu musel usmát J Je opravdu téměř jedno jak jsou rozloženy – vzduch se ohřeje skoro rovnoměrně a potil jsem se na zádech stejně jako zepředu na hrudníku, nohou, na břiše…

4/ Potící efekt
Měl jsem ručník na kterém jsem seděl + ručník pod chodidla, abych se nepotil přímo do dřeva. Oba vážili tak o 1kg více… upřímně si nepamatuju, že by ze mě v tradiční sauně lilo tak silně jako tady. Doslova to člověk mohl pozorovat jak to z něj ukapává.
Příjemné bylo, že jsem po 15ti minutách nemusel ze sauny pryč, dalo se tam vydržet mnohem déle, díky nižší teplotě. Nemám pauzy mezi saunováním moc rád. Raději jdu na jeden cyklus. Někdo má radš jít na 3x na 10minut, já raději 1x na 30minut. Nejsem pak z toho tak vyřízenej.

5/ Ovládání
V podstatě jsem si vevnitř svítit nepotřeboval, měl jsem zhasnuto. Infrazářiče jsem měl pořád na 100% zapnuty, neviděl jsem důvod, aby to běželo na polovinu. Zapnul jsem si rádio už před vstupem do infrasauny. Chvilku jsem ladil anténu, abych naladil Evropu2, což se podařilo. Pustil jsem si ale stejně hudbu z USB – prales, bylo to příjemný, relaxační. S ovládáním nebyl nejmenší problém. Nastavil jsem akorát teplotu na max – 60°C a časovač jsem nastavil na 60minut, aby se mi to nevypnulo.
Jedním tlačítkem jsem zapnul i ionizátor – v kombinaci s aromaterapií jsem ho ani necítil, jen slabou vůni podobnou ozonu jako na solárku.

6/ Aromaterapie
Do mističky jsem kápnul cca 10kapek mátové esence, což pobyt trochu zpříjemnilo. Neudělalo to nějaký hodně silný efekt, spíše to saunu tak příjemně a jemně provonělo. Bylo to fajn, lépe se dýchalo. Nicméně, že bych bez toho nemohl existovat se říct nedá. Příjemná vůně dřeva je taky super. Pamatuji si, že když jsem byl v klasické sauně z kanadského cedru (aspoň myslím, že to byl cedr - mělo to takový červený nádech), vůně dřeva byla až moc silná. Constance je, podle specifikace, vyrobená z kanadského jedlovce - ten tak moc aromatický není, jen takové příjemné... voní to tak lehce, asi jako když štípete dříví :)

Shrnutí:
-          Celkově vzato jsem si to užil, měl jsem pocit, že jsem „prosaunován“ minimálně stejně dobře, jako z tradiční sauny – možná jsem vypotil i o něco více.
-          Ovládání je opravdu hodně jednoduché – zvládne to myslím každý i bez instruktáže na poprvé.
-          Hezky to uvolnilo namožené svaly a přestaly mě bolet vyskočený žebra vzadu u páteře, člověk se dobře uvolní.
-          Musím říct, že to byl lepší zážitek než, když bych měl za finskou saunou cestovat do Aquapalace v Průhonicích.
o   Jednak bych tam i s vodou a ručníkem nechal cca 500 Kč za vstup
o   Ušetří to i cca 100-200Kč za benzín, když máte infrasaunu doma
o   Samozřejmě to ušetří čas – jednak se to nahřívá opravdu chviličku a druhak to máte postavené doma
§  Když tedy uvážím, že někdo chodí do veřejné sauny pravidelně 2x týdně a teď investuje cca 20tis do infrasauny – vrátí se mu to za 2,5 měsíce, což zní skoro neuvěřitelně.

§  Nepočítám ten ušetřený čas, že se nemusí někam kodrcat autem a má infrasaunu doma v soukromí, což je příjemné.

Hodně pozitivní zážitek. K.


1 komentář:

  1. S tím, že se jedná o velmi pozitivní zážitek, souhlasím. Já mám doma infrasaunu Hanscraft Swiss, (viz https://vas-pomocnik.cz/test-infrasaun/), ale obecně jsou to šikovné sauny a myslím, že to není až takový rozdíl. Já si do sauny beru knížku, je to příjemný relax, člověk se vypotí, vypne hlavu, odpočine, zrelaxuje a většinou se pak cítím jako úplně nový člověk, jak fyzicky, tak psychicky. Říká se, že po saunování člověk hubne, já to potvrdit nemůžu (pořád jsem tak trošku jako soudek... :D ), ale spokojenost se saunováním za mě úplná :)

    OdpovědětVymazat